GERAS AR BLOGAS?

Cholesterolis keliauja kraujotakos sistema, tačiau pačiame kraujyje ši medžiaga netirpi. Dėl to, cholesterolis jungiasi su kraujyje esančiais baltymais, lipoproteinais, ir formuoja dviejų rūšių cholesterolį: gerąjį ir blogąjį. Mažo tankio lipoproteinai (toliau MTL) laikomi bloguoju, o didelio tankio lipoproteinai (toliau DTL) – geruoju cholesteroliu. Per didelis kiekis blogojo – arba per mažas gerojo – didina tikimybę, kad ši medžiaga pamažu pradės kauptis vidinėse arterijų, maitinančių širdį ir smegenis, sienelių dalyse.

MTL - blogasis cholesterolis

MTL kiekio padidėjimas organizme yra pavojingas, nes būtent tai skatina riebalinių sankaupų arterijose formavimąsi (aterosklerozę) per tam tikrą laiką. Plokštelių sankaupos siaurina arterijas ir didina širdies ir smegenų infarkto, periferinių kraujagyslių ligos (arterijų susiaurėjimas kojose) išsivystymo riziką.

DTL - gerasis cholesterolis

DTL randamas cholesterolis laikomas geruoju, nes didesnis jo kiekis kraujyje mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. DTL suriša MTL, perneša jį į kepenis, kur per didelis cholesterolio kiekis suskaidomas ir išskiriamas į žarnyną su tulžimi.

Didelis DTL kiekis kraujyje gali padėti apsisaugoti nuo širdies ir smegenų infarkto. Tai įrodo ir tyrimai: nors DTL pašalinti viso MTL kiekio nesugeba, net mažiausias gerojo cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje mažina širdies ligų riziką.

Trigliceridai

Tai dažniausiai pasitaikanti riebalų rūšis mūsų organizmuose, juose kaupiama su mityba gauta energija. Didelis trigliceridų ir mažas DTL arba didelis MTL kiekis kraujyje siejamas su riebalinėmis sankaupomis arterijų sienelėse. Tai didina širdies ir smegenų infarkto riziką.

 

CHOLESTEROLIO ABC
KODĖL JIS PADIDĖJĘS?
KODĖL SVARBU PASITIKRINTI
HETEROZIGOTINĖ ŠEIMINĖ HIPERCHOLESTEROLEMIJA
PASITIKRINK RIZIKĄ
KLAUSK GYDYTOJO
PADĖK SAU