KODĖL JIS PADIDĖJĘS?

Cholesterolio svarba organizme neginčijama, tačiau šios medžiagos koncentracijos didėjimas kraujyje gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Cholesterolio koncentracijos didėjimas glaudžiai susijęs su netinkamu gyvenimo būdu, daug cholesterolio, sočiųjų riebalų ir trans-rūgščių turinių maisto produktų valgymu. Vartojant daug gyvūninės kilmės, pieno, sūrio, perdirbtų produktų, keptų patiekalų susidaro nemažas cholesterolio kiekis, kurio organizmas nespėja suskaidyti ir pašalinti. Taip pat, antsvoris ar nutukimas, aktyvus ar pasyvus rūkymas, mažas fizinis aktyvumas sukelia cholesterolio koncentracijos pokyčius.

Padidėjusi koncentracija susijusi ir su tam tikromis būklėmis, kaip cukrinis diabetas, inkstų ar kepenų ligos, policistinių kiaušidžių sindomas, skydliaukės hormonų aktyvumo sumažėjimas. Vartojant tam tikrus medikamentus, pavyzdžiui, anabolinius steroidus, progestinus, stebimas MTL koncentracijos didėjimas, o DTL mažėjimas.

Be to, cholesterolio koncentracija gali būti padidėjusi dėl paveldėjimo, kuomet kraujyje būna didelis cholesterolio kiekis. Tai vadinama šeimine hipercholesterolemija. Ši būklė paveldima iš senelių, tėvų ir yra itin pavojinga, nes gali sukelti ankstyvą aterosklerozinę širdies ligą. Plačiau skaitykite skiltyje apie heterozigotinę šeiminę hipercholesterolemiją.

Jei jums nustatytas didelis cholesterolio kiekis kraujyje, gyvenimo būdo pokyčiai – pirmo pasirinkimo nemedikamentinis gydymas ir yra itin svarbus siekiant sumažinti širdies ligų riziką. Jei tai nepadeda, gali prireikti gydytojo paskirtų medikamentų. Jei norite viso to išvengti, apsvarstykite galimybes: kur kas geriau dabar pakeisti savo gyvenimo būdą, siekiant užkirsti kelią širdies ar smegenų infarktui dabar, nei laukti viso to pasekmių.

 

CHOLESTEROLIO ABC
GERAS AR BLOGAS?
KODĖL SVARBU PASITIKRINTI?
HETEROZIGOTINĖ ŠEIMINĖ HIPERCHOLESTEROLEMIJA
PASITIKRINK RIZIKĄ
KLAUSK GYDYTOJO
PADĖK SAU