KODĖL SVARBU PASITIKRINTI?

Didelis cholesterolio kiekis kraujyje dažniausiai nepasireiškia jokiais požymiais. Dėl šios priežasties svarbu atlikti tyrimus ir išsitirti cholesterolio koncentraciją.

Tyrimo esmė: duodate nedidelį kiekį kraujo, tuomet gydytojas ir sveikatos priežiūros įstaigoje esančios laboratorijos specialistai atlieka likusį darbą. Nesvarbu, kokie testo rezultatai - kur kas geriau žinoti, kokia šiuo metu situacija.

Žinoma, tyrimo rezultatai gali parodyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje. Vis dėlto, jei rezultatai – nukrypę nuo normos, galite imtis veiksmų, kurie padės išvengti didesnių sveikatos problemų ateityje.

Kaip tai atliekama?

Prieš tyrimą būtina nevalgyti bent 9-12 valandas, galima gerti vandenį. Pavalgius tyrimo rezultatai neatspindės tikros Jūsų situacijos. Nepamirškite aptarti su gydytoju savo vartojamus medikamentus, kai kurie medikamentai gali iškreipti tyrimo rezultatus.

Tyrimo metu bus paimtas mažas kraujo mėginys iš jūsų rankos, diskomfortas - minimalus. Paimtas mėginys keliauja į laboratoriją ir joje ištiriamas. Nustatomi ir aprašomi didelio tankio lipoproteinų (DTL), mažo tankio lipoproteinų (MTL) ir trigliceridų kiekiai (jei prieš tyrimą valgėte, gėrėte ar vartojote vaistus, diagnostinę reikšmę turės tik bendro cholesterolio ir DTL kiekiai). Tyrimo rezultatai bus pateikiami mmol/l vienetais. Rekomenduojamos normos pateikiamos lentelėje:

Tyrimo rodmuo

Norma

Bendrasis cholesterolis

Iki 5,2 mmol/l

Mažo tankio lipoproteinai (MTL)

Iki 3,34 mmol/l

Didelio tankio lipoproteinai (DTL)

Vyrams – virš 1,0 mmol/l; moterims – virš 1,2 mmol/l

Trigliceridai (TG)

Iki 2,3 mmol/l

Siekiant nustatyti, kaip cholesterolio kiekis kraujyje daro įtaką širdies ligų rizikai, jūsų gydytojas turėtų įvertinti kitus rizikos faktorius, tokius kaip amžius, lytis, šeimyninė ligos istorija, rūkymas, cukrinis diabetas, aukštas kraujospūdis.

Kaip dažnai reikėtų tirti cholesterolio kiekį kraujyje?

Visiems suaugusiems asmenims, kuriems 20 ir daugiau metų, rekomenduojama tirti cholesterolio kiekio rodiklius bei įvertinti kitus rizikos faktorius kas 4-6 metus. Toliau seka sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo atliekama patikra, siekiant nustatyti širdies ir kraujagyslių ligos ir galvos smegenų insulto sindromo riziką.

Žmonėms, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių sistemos liga arba jie priklauso aukštesnės rizikos grupei, cholesterolio kiekio rodikliai ir kiti rizikos faktoriai turėtų būti įvertinami dažniau.

Kiekvienas sveikatos priežiūros specialistas paaiškins, ką reiškia gauti tyrimų rezultatai. Esant poreikiui, bus aptariamas atitinkamos gydymo galimybės, remiantis jūsų širdies kraujagyslių ligų rizika ir bendra sveikatos būkle.

Kur reikėtų pasitikrinti cholesterolio kiekį kraujyje?

Tyrimą geriausia atlikti pas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją. Interpretuojant rezultatus, tokie rizikos faktoriai kaip amžius, lytis, šeimyninė ligos istorija, rūkymas, cukrinis diabetas ir kraujo spaudimas privalo būti įvertinti. Tikėtina, kad jūsų pirminės sveikatos priežiūros sistemos gydytojas visą šią informaciją jau turės. Specialistas, išdėstęs gautus rezultatus, gali rekomenduoti tiek gydymo ir prevencijos planą, tiek suplanuoti pakartotinį apsilankymą, jei tik to prireiks.

Jei cholesterolio kiekis tiriamas viešojo visuomenės sveikatos tikrinimo metu, turėtų būti išmatuojami DTL ir bendro cholesterolio kiekiai. Vis dėlto, jei DTL kiekis nepateikiamas, tik bendras cholesterolio kiekis kraujyje taip pat gali pateikti naudingos informacijos. Cholesterolio ir cukraus kiekio, kraujospūdžio, kūno masės indekso pastovūs matavimai turėtų būti jūsų bendrosios sveikatos priežiūros plano dalis.

Cholesterolio kiekio rodikliai yra tik dalis bendrojo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos apibūdinimo. Kiti rizikos faktoriai taip pat privalo būti įvertinti. Būtinai pasidalinkite visuomenės sveikatos tikrinimo metu gautais rezultatais su savo sveikatos priežiūros specialistu. Tai užtikrins tinkamą rezultatų interpretaciją bei kokybiško gydymo ir prevencijos plano, jei jo reikia, parūpinimą. Šie dalykai ypač svarbūs asmenims, kurių giminėje yra sergančių širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis ar patyrusių smegenų infarktą.

 

CHOLESTEROLIO ABC
GERAS AR BLOGAS?
KODĖL JIS PADIDĖJĘS?
HETEROZIGOTINĖ ŠEIMINĖ HIPERCHOLESTEROLEMIJA
PASITIKRINK RIZIKĄ
KLAUSK GYDYTOJO
PADĖK SAU